Proces przeciwko koncernowi VW w USA – propozycja porozumienia

Proces przeciwko koncernowi VW w USA – propozycja porozumienia

kwi 23, 2016

21 kwietnia 2016 roku sąd w USA (US MDL Court) ogłosił, że w sprawie przeciwko koncernowi Volkswagen, zainicjowanej przez oszukanych nabywców samochodów z oprogramowaniem, mającym fałszować testy emisji spalin, strony uzgodniły najważniejsze elementy porozumienia. Wszyscy właściciele samochodów z silnikami 2,0 i 1,6 otrzymają możliwość wyboru pomiędzy odkupem pojazdów przez koncern a ich bezpłatnym dostosowaniem tak, aby spełniały wszystkie normy emisji spalin. Jak wskazał sędzia wszyscy właściciele otrzymają ponadto odpowiednie odszkodowanie. Kwota odszkodowania nie została jeszcze ujawniona, jednak niemiecka prasa, powołując się na informacje od stron porozumienia wskazuje, że uzgadniana jest kwota odszkodowania w wysokości 5.000,00 USD dla każdego właściciela.

Ponadto porozumienie dotyka jeszcze dwóch kwestii, związanych ze sprawą ochrony środowiska: założenia przez koncern fundacji, której celem ma być przeciwdziałanie zanieczyszczaniu środowiska oraz przeznaczenia przez koncern określonych środków na rozwój przyjaznych dla środowiska rozwiązań w przemyśle motoryzacyjnym. 21 kwietnia 2016 roku nie zostały rozwiązane kwestie roszczeń właścicieli samochodów z silnikami 1,2 a także grzywien i innego rodzaju kar, które mogą zostać nałożone na koncern. Sąd zobowiązał strony do opracowania propozycji w tym zakresie, jak również do uzgodnienia szczegółowych elementów porozumienia w zakresie silników 2,0 i 1,6 do dnia 21 czerwca 2016 roku.

Porozumienie dotyczy wyłącznie obszaru Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nie zostały w nim w żaden sposób poruszone kwestie postępowania koncernu wobec nabywców samochodów spoza USA.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>